Orchidsrus

Wisteria, czyli glicynia chińska – najpiękniejsze pnącze świata

sie
07

Najpiękniejsze pnącze świata – taką właśnie nazwę zyskała wisteria, czyli wyjątkowe pnącze. Jest to roślina, która samym swoim pokrojem i przepięknymi kwiatami może zmienić zwykły ogród w magiczną krainę baśni. Jej uprawa wymaga dość dużych nakładów czasu i pracy, a przede wszystkim uwagi, także dlatego, że nie jest to roślina spotykana w naszym klimacie. Jednak w cieplejszych częściach kraju dobrze się sprawdza. Dowiedz się, w jaki sposób uprawia się glicynię.

Glicynia chińska – wygląd i charakterystyka

Glicynia chińska to roślina, która zdecydowanie należy do dziesiątki najpiękniejszych roślin na świecie. Tę nazwę zawdzięcza swojemu cudownemu pokrojowi. Jest to potężne pnącze, które wytwarza gęste, zdrewniałe pędy i łodygi, które oplatają ciasno swoje podpory. Mają jasnozielone, pierzaste liście, które tworzą gęstą zasłonę i same w sobie bardzo ładnie się prezentują, jednak jej najpiękniejszą częścią są kwiaty.
Kwiaty glicynii mają różowy, fioletowy, niebieski lub biały kolor. Wydzielają intensywny, upajający zapach, który wypełnia całą przestrzeń wokół. Pojedyncze są niewielkie i bardzo drobne, ale składają się na ogromne kwiatostany, które zwisają malowniczo z gęstych i grubych pędów. Mają około 30 cm długości i bardzo gęsto się układają. Dlatego właśnie tak pięknie się prezentują. Utrzymują się około trzech tygodni, jednak przez ten czas jest to prawdziwa feeria barw i zapachów i chociażby dlatego warto zaprosić je do swojego ogrodu.
Wisteria jest rośliną pochodzącą z Chin, dlatego rośnie w bardziej łagodnym klimacie. Z tego powodu w bardzo mroźne zimy może przemarzać i obumierać. Uprawa tej rośliny przez dłuższy czas może być jednak dość kłopotliwa. Roślina jest po prostu bardzo ciężka i może być przyczyną załamywania się podpór i kratek. Najlepiej puścić je na bardzo silne podpory.

Warunki uprawy w Polsce

Warunki uprawy to jeden z najważniejszych czynników, które sprawiają, że uprawa wisterii może się udać. Przede wszystkim musi być zapewnione ciepłe stanowisko. Roślina najlepiej będzie się czuła w bardzo słonecznym miejscu, nawet na miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Glicynię należy chronić także przed zimnym wiatrem, zwłaszcza zimą. Dlatego najlepiej będzie jej w jasnym i osłoniętym miejscu.
Wisteria potrzebuje także dość specyficznego podłoża. Lubi wyłącznie świeżą i żyzną glebę, optymalnie przepuszczalną. Umiarkowanie wilgotne podłoże będzie najlepszą opcją, jednak warto wiedzieć, że nadmiar wody szkodzi tej wyjątkowej roślinie. Źle znosi także suszę.

Najlepsze kosmetyki: https://www.beautyspaexpert.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/

Podstawowe zasady pielęgnacji

Jedną z najważniejszych cech wisterii jest fakt, że rośnie ona bardzo szybko. Roczne przyrosty są ogromne, dlatego roślina potrzebuje odpowiedniej pożywki. Powinna być regularnie zasilana nawozami wieloskładnikowymi, w innym wypadku nie będzie miała możliwości się tak rozwijać. Warto więc ciągle nawozić roślinę mieszankami nawozowymi bez azotu, a także kompostem.
Roślina powinna być także dobrze nawodniona. Podlewanie przeprowadza się nawet codziennie, zwłaszcza w upalne lata. Należy jednak bardzo dokładnie ją obserwować, ponieważ nadmiar wody jest dla niej szkodliwy podobnie jak jego niedobór. Na zimę oczywiście roślinę należy okryć, zwłaszcza jej korzenie. W początkowych latach, gdy pnącze jest jeszcze niewielkie, można opatulić je agrowłókniną, która uchroni ją przed podmuchami zimnego wiatru.

Idealny kremy do każdej skóry: https://organicseries.pl/kategoria-produktu/cialo/pielegnacja-cialo/kremy-pielegnacja-cialo/