Orchidsrus

Przegorzan – mało znana bylina ogrodowa

sie
05

Przegorzan to jedna z najbardziej nieszablonowych i nietypowych roślin, które porastają nasze ogrody. Jej nietypowość polega na tym, że wytwarza bardzo ciekawe, kuliście ułożone kwiaty. Ta wyjątkowa bylina pochodzi z Bałkanów, ale świetnie sprawdza się w naszym klimacie. Każdy, kto zetknął się z nią chociaż raz, musi ją zapamiętać. Na każdego rzuca niezwykły urok. Dowiedz się, jak uprawiać tę wspaniałą roślinę.

Charakterystyczna roślina

Przegorzan to naprawdę wyjątkowa roślina. Ma bardzo ciekawe, nietypowe kwiatostany, które wyglądem przypominają kulę, mogą być podobne do kwiatów czosnku ozdobnego. Główki kwiatostanów mają najczęściej niezwykły, niebieski kolor, co jeszcze dodaje im niezapomnianego uroku. Cała roślina wyrasta nawet na dwa metry wysokości. Jej kwiaty pojawiają się na samym szczycie łodygi, która jest niezbyt szeroka i ciemnozielona. Przegorzan wspaniale prezentuje się na rabatach, to naprawdę niesamowity aspekt kolorystyczny. Wśród typowych kwiatów wygląda jak roślina z innego świata, egzotyczna i niezwykła.
A tymczasem ta egzotyczna roślina dziko porasta łąki na Bałkanach i nie ma szczególnych wymagań. Bardzo dobrze znosi chłód. To ciekawa bylina, charakteryzująca się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością. Rabaty bylinowe są dla niej najlepszym miejscem. Z pewnością zachwycą każdego, kto je zobaczy. Co więcej to także wartościowa roślina miododajna, można sadzić ją w pobliżu pasiek, ponieważ pszczoły na pewno będą miały z niej pożytek. Kwiaty utrzymują się od lipca do października.

Warunki i uprawa

Przegorzan jest nietypową rośliną także dlatego, że bardzo lubi suche podłoża. Dla niego właśnie dobrze zdrenowane podłoże jest najlepszym wyjściem, nie przepada nawet za wilgotnością i świetnie znosi suszę. Dlatego nie wymaga także szczególnej pielęgnacji pod tym względem. Nie toleruje wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą źle to na niego wpływa.
Z tego względu roślinę sadzi się na dobrze przepuszczalnym podłożu, gdzie świetnie odprowadzana jest woda. Warto sadzić roślinę także w pełnym słońcu, bo tam podłoże szybciej przesycha. Przegorzan bardzo lubi także światło, w cieniu kwitnie mniej intensywnie i okazale, ale uprawa może się udać. Jest bardzo wytrzymały i mało podatny na choroby grzybowe i szkodniki, nawet w niesprzyjających warunkach uprawnych.

Zasady pielęgnacji

Przegorzany z reguły świetnie czują się w naszych ogrodach i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji ani opieki. Ich podlewanie jest bezcelowe, chyba, że długo utrzymuje się susza. Wtedy także należy robić to bardzo umiarkowanie, by ich nie przelać. Nie trzeba także nawozić roślin, ponieważ dobrze radzą sobie bez nadmiaru wartości odżywczych i składników mineralnych.
W zasadzie jednym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzać maksymalnie regularnie jest cięcie rośliny. Po przekwitnięciu lub bardzo wczesną wiosną, przekwitłe kwiatostany i liście należy przyciąć tuż nad ziemią. Wtedy roślina szybciej odbije i zwiększa się prawdopodobieństwo, że się rozgałęzi jeszcze bardziej. Przegorzany zajmują z roku na rok coraz więcej miejsca, ale są tak ładne, że warto je zostawić. Cięcie sprawia także, że jego kuliste kwiatostany stają się znacznie pełniejsze.
Roślinę rozmnaża się z nasion, które wysiewa się bardzo wczesną wiosną do inspektu. Świetnie sprawdzają się także nasiona pobrane bezpośrednio z roślin uprawnych. Jest to roślina, która dobrze idzie każdemu ogrodnikowi, nawet tym początkującym, warto więc spróbować.