Orchidsrus

Hosta – władczyni cienistych ogrodów

sierpień
06

Hosta, nazywana inaczej funkią to jedna z najciekawszych bylin ozdobnych. Jej największym atutem są przepiękne liście, które trudno scharakteryzować w kilku zdaniach, ponieważ liczba odmian jest bardzo długa. Nic dziwnego, ze hosta została wzięta na warsztat przez hodowców i botaników – jest ładna, mało skomplikowana, trwała i przede wszystkim świetnie czuje się w zacienionych ogrodach, co nie jest zbyt częste. Dowiedz się, na czym polega uprawa tej wyjątkowej rośliny.

Hosta – opis gatunku

Hosta, funkcjonująca w Polsce częściej pod nazwą funkia, to roślina o bardzo wielu obliczach. Jej największym atutem są liście, które wyrastają bezpośrednio z ziemi, tworząc bardzo dużą kępę. Jest to roślina kłączowa, która szybko się rozprzestrzenia. Z roku na rok tworzy coraz większą kępę, która może zająć naprawdę sporo miejsca, więc funkia potrzebuje mieć dość dużo przestrzeni.
Jedną z najważniejszych zalet tej rośliny jest fakt, że hosta jest bardzo trwała. Na jednym miejscu utrzymuje się całymi latami, bywa, że w starych parkach i przypałacowych ogrodach jest kilkudziesięcioletni okaz hosty. Jest to roślina wykorzystywana zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w przestrzeniach miejskich. Jest zupełnie mrozoodporna i dobrze znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne, także miejskie zanieczyszczenie. Co więcej, hosta wybacza nawet największe błędy uprawowe, więc dobrze sprawdza się w uprawie amatorskiej.

Sprawdź: https://www.albertfresh.pl/chemia-gospodarcza.html

Najpiękniejsze odmiany hosty

Hosta to jedna z tych roślin, która doczekała się setek odmian. Aż trudno określić jak wygląda podstawowy gatunek. Każda z odmian ma liście w innym kształcie i fakturze. Świetnie sprawdzają się liście łezkowate i jajowate, dużym powodzeniem cieszą się także odmiany o sercowatym kształcie liści. Funkia może mieć zielony kolor, jednak coraz popularniejsze są odmiany o białych liściach, a nawet szarozielonych i niebieskich. Dużym powodzeniem cieszą się także te dwubarwne, ozdobione delikatniejszymi jasnozielonymi lub białymi pręgami.
Odmiany hosty mogą różnić się między sobą nie tylko kolorem, lecz także fakturą liści. Bardzo ozdobnie prezentują się te odmiany, które mają pofałdowaną powierzchnię. Niektóre z nich są ozdobione wyjątkowymi wybrzuszeniami, inne mają nierówne brzegi, jeszcze inne bardzo gęstą sieć nerwów, które także dodają roślinie uroku.

Prosta w uprawie hosta

Hosta jest bardzo mało wymagająca. W zasadzie najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Należy je dobrze przemyśleć, ponieważ rośliny są długowieczne, a jednocześnie nie przepadają za przesadzaniem. Musi być to takie miejsce, gdzie roślina będzie miała dużo przestrzeni dla siebie, dobrze odchwaszczone.
Hosta przede wszystkim lubi cień i powinna mieć go zapewnionego. Może rosnąć pod drzewami lub być towarzystwem dla wyższych i bardziej rozłożystych krzewów ozdobnych. Większość odmian bardzo dobrze toleruje nasłonecznienie przez dwie godziny dziennie, więc nadaje się także do ogrodów, do których czasami zagląda słońce. Ponadto roślina wymaga gleby przepuszczalnej, nie lubi, kiedy jest za mokro. Nie potrzebuje więc szczególnego nawożenia, ale, chociaż dobrze znosi suszę, może potrzebować podlewania w czasie najbardziej upalnych lat. Najlepiej rozwija się na żyznym podłożu, gdzie ma dostęp do wszystkich ważnych składników odżywczych.

 

Sprawdź także -> https://lores.pl/produkty/podkolanowki/