Orchidsrus

Awokado w doniczce – co warto wiedzieć

sie
07

Awokado to ostatnio jeden z ulubionych owoców. Popularność zyskało na fali mody na zdrowe odżywianie się, ponieważ jest prawdziwą skarbnicą ważnych wartości odżywczych. Jest to jednak także dość ozdobna roślina, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne hodowanie awokado w doniczce. Można to zrobić nawet z pestki zakupionego w markecie owocu lub kupić pestkę w salonie ogrodniczym. Dowiedz się, jak uprawiać awokado w doniczce.

Awokado w naturze i awokado w doniczce

Awokado znane jest nam ze swoich owoców, które wyróżniają się ogromnymi wartościami odżywczymi. Smaczny, zielony miąższ jest wartościowym źródłem witamin i soli mineralnych. To wyjątkowa alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego, wykorzystywana często przez wegetarianów i wegan. Awokado w naturze to ogromne, potężne drzewo o mocno rozgałęzionej koronie. W swoich stronach może mieć nawet 20 m wysokości, dość szybko się rozwija i błyskawicznie owocuje.
Ponieważ jednak awokado ma ogromne wymagania cieplne, w naszych warunkach może być wykorzystywane wyłącznie jako roślina doniczkowa. Jego uprawa świetnie udaje się w domach. W doniczce osiąga około 1,5-2 metry wysokości i jest ograniczone zarówno przestrzenią w doniczce – w naturze wytwarza duże korzenie, jak i przestrzenią mieszkania. Świetnie dostosowuje się i nie wyrasta aż do sufitu. Odpowiednio przycięte zacznie się ładnie krzewić i będzie miało jeszcze ładniejszy pokrój. W domu jest to raczej roślina ozdobna, jednak jej uprawa może przynieść ci bardzo wiele satysfakcji. Po 8-10 latach roślina w domu może zacząć wypuszczać kwiaty i pierwsze owoce.

Stanowisko dla awokado w domu

Uprawa awokado nie jest trudna, ale zanim się za nią zabierzesz, musisz dokładnie przemyśleć czy masz odpowiednie warunki dla tego drzewka. Pierwszym z nich jest oczywiście miejsce – awokado potrzebuje przestrzeni. Ponadto musi stać w bardzo jasnym, nasłonecznionym miejscu, gdzie światło dociera raczej rozproszone (w tym wypadku wystarczy zwykła, gęsta firana). Zwłaszcza w lipcu i sierpniu należy pilnować, by roślina nie była wystawiona na bezpośrednie nasłonecznienie.
Awokado w doniczce rozwija się w temperaturze pokojowej, latem oscylującej w granicach 22-25 stopni Celsjusza, zimą w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Roślina w najmniejszym stopniu nie jest odporna na niskie temperatury, ginie gdy te spadną poniżej 10 stopni. Najlepiej będzie się czuła w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, więc jeśli myślisz o uprawie tej rośliny serio, powinieneś zainwestować w nawilżacz, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Uprawa z pestki

Sadzonkę awokado oczywiście można kupić w sklepie ogrodniczym, ale wiele satysfakcji przynosi uprawa z pestki, tym bardziej, że najczęściej świetnie się udaje. Najlepiej jest zasadzić świeżą pestkę, od razu po wyjęciu jej z owocu. Umieszcza się ją w wilgotnym, ale przepuszczalnym podłożu, świetnie sprawdza się ziemia do rozmnażania roślin, która zawiera nawóz i ukorzeniacz.
Pestkę umieszcza się w doniczce w taki sposób, by jej ostrzejszy koniec znalazł się kilka centymetrów pod poziomem podłoża. Tak przygotowaną sadzonkę należy często podlewać małymi porcjami, ponieważ w wilgotnym podłożu szybciej puści korzenie. Warto jednak uważać, ponieważ nadmiar wody może skutkować gniciem i zwiększoną podatnością na choroby grzybowe. Pierwszy kiełek pojawia się już po kilku tygodniach, a siewka rozwija się błyskawicznie.

Polecamy także: Marketing Internetowy24